تبلیغات
مهندسی مکانیک و هوافضا - مصاحبه با دانشجویان مهاجر رشته هوافضا
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
مصاحبه با دانشجویان مهاجر رشته هوافضا

در ادامه مصاحبه هایی که با اساتید و دانشجویان هوافضایی داشتیم، اینبار تصمیم گرفتیم که با وضعیت دانشجویان هوافضایی خارج از کشور آشنا شویم. در ادامه آقایان افشین و امیر از دانشگاه  Ryerson در کانادا، به سوالات ما پاسخ می دهند:

www.semnan-mechanic.mihanblog.com

Name: Afshin

Hometown: Tehran, Iran

Program: PhD, Aerospace Engineering

Undergraduate degree: Aerospace Engineering, Khajeh Nasir Toosi University of Technology, Iran

Master’s degree: Aerospace Engineering, Ryerson University


Name: Amir

Hometown: Arak, Iran

Program: Doctor of Philosophy (Ph.D.), Thermofluid, Heat transfer, Mass transfer, Optical experiment

Undergraduate degree: Aerospace Engineering, Khajeh Nasir Toosi University of Technology, Iran

  Master’s degree :  Mechanical engineering, Fluid Mechanics, Thermofluid , Ryerson University 

به ادامه ی مطلب مراجعه کنید 
 • دوره کارشناسی را در چه دانشگاهی و در چه رشته ای تحصیل کردید؟

افشین : دوره کارشناسی را در دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی آغاز کرده و در رشته مهندسی هوافضا از اولین ورودی های دوره روزانه دولتی دانشگاه مشغول به تحصیل شدم.

امیر : بنده تحصیلات کارشناسی خود را در دانشگاه خواجه نصیر در رشته ی هوافضا به پایان رساندم.

 • فعالیت­ها و علائق شما در این مقطع تحصیلی چه بود، کمی از حال و هوای خود در زمان کارشناسی بگویید، آیا به اهداف خود رسیدید؟

افشین :در آن زمان فکر میکردم که با ورود به دانشگاه و کسب مدرک دانشگاهی و البته علم و دانش موفق به کسب درجات بالای علمی و فرهنگی شده و در نهایت عضوی مفید برای جامعه خود خواهم بود. علاقه به یادگیری و تلاش برای ساختن چیزهای جدید و به درد بخور برای من اهمیت بالایی داشت. به مرور زمان البته این اشتیاق در من شکل دیگری پیدا کرد و با شناخت محیط و نیازهای واقعی جامعه و دانشگاه ناگزیر به پیگیری اهداف جدیدی در دوره کارشناسی شدم.

امیر : از جمله علایق و فعالیت های بنده در دوران کارشناسی تفریحات ورزشی و همینطور مدیریت سایت خوابگاه دانشگاه با حدود ۴۰۰ کاربر بود. شخصا فعالیت های جانبی را در کنار تحصیل بسیار دنبال کردم و به همه ی دوستان هم پیشنهاد می کنم. چراکه لازمه ی تحصیل و علم آموزی فعالیت های جانبی سالم و مفید هست.

 • از چه زمانی جرقه خروج از کشور در ذهن شما شکل گرفت و دلیل اصلی آن چه بود؟

افشین : جرقه خروج از کشور در من وجود نداشت. من همیشه با خودم فکر میکردم که در ایران ادامه تحصیل خواهم داد و کار گرفته، تشکیل خانواده داده و نهایت زندگی ام را شکل خواهم داد. ولی با موج خروج از کشوری که در هم دوره ای های من وجود داشت و در کل در دوره هم سن و سالان من در کشور موج میزد، من هم برای امتحان شانس خود و از روی کنجکاوی وارد جرگه متقاضیان تحصیل در خارج از کشور شده و اقدامات لازم در این زمینه را همراه دوستان و هم کلاسی هایم پیش گرفتم. البته هنوز در آن زمان فکر نمی کردم که روزی از کشور خارج خواهم شد و به ادامه تحصیل و زندگی خواهم پرداخت. برای من همه این ماجرا ها به صورت یک بازی و برای همراه و همگام بودن با اطرافیانم شروع شد.

امیر : از سال اول دانشگاه. اگرچه اصلی ترین دلیل بنده شرایط خانوادگی و شخصی برای این تصمیم بود اما معاشرت با دوستانم در سال های بالاتر و بقیه دانشگاه های ایران مزید بر علت بود. می توانم به فقدان شرایط تحصیلی ایده آل در ایران به عنوان یک دلیل مهم اشاره کنم.

 • لطفا در مورد روندی که برای یافتن اساتید و دانشگاه مد نظرتان طی کردید، برای کمک به مخاطبان با شرایط مشابه توضیح دهید ؟ (اینکه چطور استاد پیدا کردید، چه کارهایی ارائه کردید، روند اداری اپلای چگونه بود و …)

افشین : همان طور که در سوال قبل توضیح دادم، برای من روند کاملا متفاوت از بقیه بود، چرا که من برای ادامه تحصیل در کشور جزو استعدادهای درخشان دوره خود بوده و میتوانستم بدون کنکور وارد دانشگاه خواجه نصیر یا امیرکبیر برای دوره کارشناسی ارشد شوم. در مورد اپلای کردن چون رشته هوافضا نسبت به بقیه رشته ها محدود تر و کوچک تر است و همه جا هم نمی شود برایش اپلای کرد، من به شخصه کشورهای آمریکای شمالی را بیشتر دوست داشتم چون هم مهد این علم و از پرچمداران آن بودند و هم از لحاظ زبان و فرهنگ نزدیکی بیشتری با آنچه من در خود میدیدم داشتند. این از کشور و منطقه. برای پیدا کردن دانشگاه هم دوباره بر میگردیم به محدود بودن تعداد دانشگاه های این رشته و این نکته که بسیاری از این دانشگاه ها دانشجوی خارجی نمی پذیرند. دانشگاه رایرسون یکی از دانشگاه هایی بود که دانشجوی خارجی می پذیرفت و برای اپلای کردن برای این دانشگاه پروسه مشخص و مدارک معلومی مورد نیاز بود که البته برای ما ایرانی ها تهییه کردن خیلی از این مدارک بسیار دشوار می نمود.

امیر : از نظر من جواب این سوال با جزئیات کامل در این جا نمیگنجه اما سایت های اینترنتی وجود دارند که در این مورد توضیحات کاملی دارن بنده شخصا از ایمیل و ارتباط مستقیم استفاده کردم.

 • به نظر شما اصلی ترین ویژگی های مورد نیاز یک دانشجو برای ورود به دانشگاه سطح بالا و یافتن استاد مناسب چیست ؟

افشین : یکی از مهم ترین ویژگی ها پشتکار و ارائه رزومه خوب برای دوره کارشناسی است. برای پیدا کردن استاد و دانشگاه این عوامل مهم هستند ولی طبق مشاهدات بنده عوامل مهم تر از آن ملیت و موقیعت جغرافیایی شما هم هستند. یکی دیگر از پارامترهای مهم در زمینه بورس و در کل حمایت از دانشجویان در اینجا میزان فعالیت های فوق برنامه دانشجو است که ما در کل این موضوع را در ایران خیلی بی اهمیت میبینیم.

امیر : معدل بالا – مقالات بین المللی – تحصیل در دانشگاه های مطرح ایران – زبان انگلیسی قوی

 • زمانی که در ایران بودید، چه تصوری از تحصیل در خارج از کشور داشتید؟ آیا اکنون آن چیزی که انتظار داشتید برآورده شده است؟

افشین : تصور من در ایران از تحصیل در خارج خیلی شبیه به تحصیل در داخل (ایران) بود ولی با سفر به این طرف مرز و تحصیل به مدت چندین سال در این طرف مرزها تفاوت های بسیار زیادی بین این دو می بینم.

امیر : خیلی از تصورات درباره تحصیل در خارج و مخصوصا محیط دانشگاه درست است. مثل محیط بهتر علمی و همینطور احترام بیشتر به دانش و فعالیت های علمی دانشجو، اما باید گفت که در این دانشگاه ها هم مشکلاتی وجود داره که قطعا قابل کتمان نیست مثل سطح پایین تر میانگین علمی دانشجویان. هزینه بالای تحصیل که اگر کمک هزینه های دیگر همراه نشود به راحتی قابل تامین نیست

 • مهمترین تفاوت های سیستم آموزشی ایران با نظام آموزشی که اکنون در آن تحصیل می کنید را چه می دانید، (به خصوص تفاوت اساتید)؟

افشین : یکی از مهم ترین تفاوت ها احترام بین دانشجو و اساتید است. در اینجا با دانشجو همانند یک مشتری برخورد می شود که برای دانشگاه و اساتید اهمیت فراوان دارد؛ در حالیکه در ایران با دانشجو همانند سرباری برای جامعه و مسیری برای امتحان کردن شیوه های نوین تدریس و سوالات غیر قابل حل و … برخورد می شود. در کل اینجا خیلی بیشتر احترام بین استاد و دانشجو وجود دارد.

یکی دیگر از تفاوت های مهم ارتباط با صنعت است که تاثیر بسیار مثبتی بر هر دو طرف می گذارد. هم برای دانشگاه و هم صنعت برای تبادل دانش و نیروی کار. من این نوع همکاری و تبادل را به عنوان یک مهندس خیلی دوست دارم و جای خالی آن را در سیستم آموزشی ایران بسیار احساس می کنم.

امیر : ارتباط با صنعت، کمک هزینه های تحصیلی از طرف صنعت برای دانشجویانی که بر روی پروژه های مشخص کار می کنند.

 • چه تفاوت های اقتصادی در زندگی دانشجوی ایرانی و دانشجویان خارج در زمان تحصیل وجود دارد و همچنین شرایط ورود به محیط کار بعد از تحصیل چگونه است؟

افشین : تفاوت های اقتصادی را می توان معمولا تفاوت در حمایت های مالی خانواده عنوان کرد. ولی در کل یک دانشجوی مقطع فوق لیسانس یا دکترا در اینجا با پولی که از دانشگاه میگیرد به راحتی می تواند زندگی یک نفره خود را اداره کند. این موضوع در رابطه با دانشجویان همین مقاطع در ایران اصلا صادق نیست و اگر حمایت خانواده وجود نداشته باشد این دانشجویان موفق به اتمام تحصیل خود نخواهند بود. فرصت های شغلی هم در اینجا بسیار بیشتر است البته برای هر چیزی راهی وجود دارد و نمی توان برای همه یک نسخه پیچید. ولی اگر شما کار خود را به خوبی انجام دهید، برای شما کار خوب، شرایط زندگی خوب و امکانات بسیاری برای زندگی و رشد وجود دارد. فقط نیاز به کمی صبر و تلاش دارید.

امیر : پیدا کردن کار در همه جای دنیا سخت است و نیاز به تجربه و ممارست دارد و البته رابطه. اما بنده درباره پیدا کردن کار در کشورهای خارجی به این شکل فکر می کنم که رابطه ی حرفه ای در اینجا بیشتر به پیدا کردن کار کمک می کند تا رابطه های غیر حرفه ای در حالی که در ایران اینطور نیست. از طرف دیگر به دلیل تکنولوژی بالاتر این کشورها زمینه های کاری برای دانشجویان مهندسی بیشتر و بروزتر و بهتر است. از نظر زندگی اقتصادی تفاوت اصلی دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی که بیشتر و گاهی تمام هزینه زندگی از طریق کمک هزینه های دانشجویی پرداخت میشه که از صنعت وارد دانشگاه میشه و دانشجویان از طریق کار بر روی پروژه های صنعتی این کمک ها رو دریافت می کنند.

 • بزرگترین تفاوت فرهنگی بین مردم کشور ایران و مردم کشور محل تحصیلتون را چه می دانید که در موفقیت آنها موثر بوده است؟

افشین : یک از مهم ترین تفاوت های موجود در جامعه کانادا وجود سیستم های درست بنیان گذاری شده برای اداره امور و سیستم ها نظارتی برای عملکرد صحیح این سیستم هاست. در کل به دلیل وجود مراتب متعدد نظارت و برنامه ریزی اگر بنیادی یا شخصی دچار لغزش عمدی یا سهوی شود، سیستم باعث جلوگیری از آسیب های احتمالی آن به افراد و ارگان ها می شود.

یکی دیگر از تفاوت ها ارتباط شدید دانشگاه و صنعت و همچنین تشویق کارآفرینی و اشتغال زایی در جامعه است.

امیر : صداقت ، پرکاری ، سیستم مدیریتی صحیح و شایسته سالاری

 • آیا قصد بازگشت دارید؟

افشین : اگر روزی مطمئن باشم که حضور من برای جامعه ام، مردم ام و همچنین خودم مفید خواهد بود و مرا به نیازهایم از زندگی نزدیک تر خواهد کرد، این گزینه را دور نمیبینم.

امیر : از بزرگترین آرزوهای بنده است، اما باید حداقل هایی برای امثال بنده فراهم باشد که با شرایط موجود فکر نمی کنم این امر به زودی اتفاق بیفتد.

 • در پایان به نظر شما خروج از کشور جهت تحصیل برای چه افرادی با چه اهداف و ویژگی های مناسب و مفید است؟

افشین : به نظر من تجربه تحصیل در خارج از کشور شباهت های بسیاری به دوران مقدس سربازی دارد. با این تفاوت که مکان تحصیل شما دانشگاهی در خارج از کشور است و نه پادگانی در داخل آن. حداقل در دو سال اول زندگی در خارج از کشور بسیاری از سختی ها و مشکلات به دانشجویان غلبه خواهد کرد که اگر با پشتوانه قوی و هدفی والا این راه را انتخاب نکرده باشند شاید نتتوانند به پایان آن برسند.

تحصیل در خارج نه تنها علم و تجربه کاری را به همراه خواهد داشت، بلکه تجربه زندگی و بزرگ شدن را هم به همراه خواد داشت. از این رو حتی اگر برای تحصیل به مدت یک یا دو سال باشد من برای همه آن را توصیه میکنم. البته با در نظر گرفتن این موضوع که بسیاری از افراد با بسیاری از مسائل مشکل های شخصی و دینی و فرهنگی دارند، انتخاب کشور مقصد باید با توجه به این معیارها و ارزش ها باشد. در غیر این صورت حاشیه های تحصیل بسیار بیشتر از اصل آن گریبان زندگی فرد را خواهد گرفت.

امیر : از نظر من هیچ قانون کلی وجود ندارد اما هرکس قصد انجام این کار را دارد، باید بسته به علاقه خود تحقیقات مفصلی انجام دهد و از کسانی که اقدام مشابه کرده اند مشاوره بگیرد. در آخر هم می خوام بگویم که مهاجرت به هر دلیل که باشد و با هر شرایطی ، کار سختی است و من فکر می کنم برای خیلی ها با موفقیت توام نمی شود. پس باید بسیار در زمان تصمیم گیری دقیق بود و دنبال جو  موجود در جامعه نرفت. هرچند خودم از تحصیل در خارج از کشور راضی هستم.

منبع : asec.irمی توانید دیدگاه خود را بنویسید
canadian pharmacies top best دوشنبه 1 بهمن 1397 10:36 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacysl.com/">online pharmacies</a>
http://canadianonlinepharmacysl.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacysl.com/>http //www.reliablemedpharmacy.com/</a>
international pharmacies that ship to the usa شنبه 29 دی 1397 10:05 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyoffer.com/">best mail order pharmacies</a>
http://canadianonlinepharmacyoffer.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyoffer.com/>pharcharmy online no precipitation</a>
canadian pharmacies online شنبه 29 دی 1397 02:24 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyoffer.com/">canadian pharmacies</a>
http://canadianonlinepharmacyoffer.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyoffer.com/>canadian pharmacies online</a>
canadian pharcharmy online سه شنبه 18 دی 1397 03:32 ق.ظ
<a href="http://canadianonlinexyz.com/">canadian pharmacies shipping to usa</a>
http://canadianonlinexyz.com/
<a href=http://canadianonlinexyz.com/>prescription without a doctor's prescription</a>
best canadian mail order pharmacies شنبه 24 آذر 1397 06:41 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinexyz.com/">canadian pharmacies shipping to usa</a>
http://canadianonlinexyz.com/
<a href=http://canadianonlinexyz.com/>canadian pharmacies top best</a>
Buy generic cialis پنجشنبه 15 آذر 1397 09:27 ب.ظ

Terrific material. Thanks a lot.
wow look it cialis mexico cialis 20 mg cost cialis generico milano cialis side effects cialis pills prices on cialis 10 mg try it no rx cialis generic cialis order a sample of cialis cialis prices
descargar facebook پنجشنبه 15 آذر 1397 11:39 ق.ظ
First of all I want to say awesome blog! I had a quick question that I'd
like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself
and clear your mind prior to writing. I have had difficulty clearing
my thoughts in getting my ideas out there.
I do enjoy writing however it just seems like the first 10
to 15 minutes tend to be wasted simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints?
Thanks!
Cialis pills پنجشنبه 15 آذر 1397 01:55 ق.ظ

Fantastic info. Thank you!
cialis en mexico precio cialis generique cialis without a doctor's prescription tadalafil tablets cialis canada on line wow cialis tadalafil 100mg canadian cialis viagra vs cialis vs levitra cialis reviews cialis with 2 days delivery
Sling TV چهارشنبه 14 آذر 1397 01:04 ب.ظ
Hello! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
Is it difficult to set up your own blog? I'm not very techincal
but I can figure things out pretty quick. I'm thinking about making my
own but I'm not sure where to begin. Do you have
any points or suggestions? With thanks
buy cheap cialis no prescription چهارشنبه 14 آذر 1397 09:20 ق.ظ

Fantastic info. Appreciate it.
cialis 5 mg cialis cost cialis flussig only best offers 100mg cialis tadalafil 20mg cialis generic availability safe dosage for cialis cialis generico cialis 30 day sample cialis online
buy cialis online no prescription سه شنبه 13 آذر 1397 09:48 ب.ظ

Position certainly considered!!
cialis 10mg prix pharmaci cialis ahumada cialis sans ordonnance comprar cialis navarr where to buy cialis in ontario cialis dose 30mg cialis 5 mg para diabeticos cialis official site opinioni cialis generico cialis 10mg prix pharmaci
Buy generic cialis سه شنبه 13 آذر 1397 10:57 ق.ظ

You have made your point pretty nicely..
cialis kamagra levitra cialis generico we choice cialis uk buy cialis sample pack where do you buy cialis cialis 20 mg costo in farmacia cialis buy cheap cialis in uk cialis 5 effetti collaterali cialis official site
Cialis online دوشنبه 12 آذر 1397 11:15 ب.ظ

With thanks. Ample material!

viagra or cialis prezzo cialis a buon mercato cuanto cuesta cialis yaho free generic cialis recommended site cialis kanada cialis for daily use cialis online deutschland cialis prezzo di mercato how does cialis work cialis cuantos mg hay
buy cialis uk دوشنبه 12 آذر 1397 10:23 ق.ظ

You suggested this really well.
cialis daily dose generic prix de cialis click here take cialis cost of cialis cvs discount cialis cialis price thailand side effects for cialis cialis rezeptfrei cialis lilly tadalafi cialis generico lilly
buy cialis cheap یکشنبه 11 آذر 1397 10:43 ب.ظ

Regards, Awesome information!
wow look it cialis mexico cialis pills boards cialis baratos compran uk online prescriptions cialis cialis kaufen sialis where to buy cialis in ontario buy name brand cialis on line cialis soft tabs for sale cialis kamagra levitra
buy generic cialis pills یکشنبه 11 آذر 1397 09:44 ق.ظ

Reliable tips. Regards!
canada discount drugs cialis tesco price cialis 200 cialis coupon tadalafil 10 mg cialis 5 mg cialis online cialis 20mg preis cf bulk cialis prices for cialis 50mg rezeptfrei cialis apotheke
Cialis generic شنبه 10 آذر 1397 10:56 ب.ظ

Thank you. Lots of material!

cialis diario compra ou acheter du cialis pas cher ou acheter du cialis pas cher cuanto cuesta cialis yaho achat cialis en europe fast cialis online cialis online generic for cialis 40 mg cialis what if i take ou trouver cialis sur le net
buy cheap cialis in canada شنبه 10 آذر 1397 09:38 ق.ظ

Regards, I enjoy it!
cialis cuantos mg hay cialis name brand cheap tadalafil cialis generico in farmacia cialis 5 mg schweiz achat cialis en itali cialis generic tadalafil buy tadalafilo cialis farmacias guadalajara cialis for bph
cialis جمعه 9 آذر 1397 10:21 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it.
buy cialis online legal buy cialis sample pack cialis mit grapefruitsaft cialis 5mg prix 40 mg cialis what if i take we like it cialis soft gel cialis for sale only here cialis pills cialis daily new zealand cialis reviews
buy cialis online us pharmacy جمعه 9 آذر 1397 10:24 ق.ظ

Terrific data, Thanks.
cialis ahumada cialis generico in farmacia pastillas cialis y alcoho cialis name brand cheap 200 cialis coupon generico cialis mexico opinioni cialis generico weblink price cialis walgreens price for cialis buy cialis cheap 10 mg
buy cialis uk پنجشنبه 8 آذر 1397 11:21 ب.ظ

Thank you! I value it.
cialis diario compra generic cialis levitra warnings for cialis cialis generic tadalafil buy only best offers cialis use cialis cuantos mg hay cialis authentique suisse online cialis weblink price cialis side effects of cialis
Generic cialis پنجشنبه 8 آذر 1397 12:02 ب.ظ

Many thanks, I value it!
cialis billig cialis tablets for sale buy cialis online legal cialis ahumada order generic cialis online cialis generique 5 mg try it no rx cialis acheter cialis kamagra cialis 20mg prix en pharmacie buy cialis
buy cialis online without a prescription چهارشنبه 7 آذر 1397 11:24 ب.ظ

Superb facts. Thanks!
generic cialis pill online cialis canadian drugs cialis 5mg low cost cialis 20mg cialis baratos compran uk cialis uk next day india cialis 100mg cost cialis daily new zealand cialis tablets for sale interactions for cialis
Buy cialis چهارشنبه 7 آذر 1397 11:21 ق.ظ

Very good info, Regards!
cialis online napol online cialis cialis tablets cialis 10 doctissimo cialis prices click now cialis from canada generic cialis soft gels rezeptfrei cialis apotheke cialis patent expiration generic cialis pill online
descargar facebook چهارشنبه 30 آبان 1397 05:49 ب.ظ
Wow! Finally I got a webpage from where I can in fact
obtain valuable information concerning my study and knowledge.
What Equipment is Needed for Sling TV دوشنبه 28 آبان 1397 03:20 ق.ظ
Howdy! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay.
I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.
What Equipment is Needed for Sling TV سه شنبه 22 آبان 1397 09:04 ب.ظ
A person essentially assist to make seriously posts I would state.
This is the very first time I frequented your web page and thus far?
I amazed with the research you made to create this actual submit extraordinary.
Great job!
Benefits of Coconut Oil شنبه 5 آبان 1397 07:19 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a article author for your site.
You have some really great articles and I think I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
Please blast me an email if interested. Thanks!
Health Benefits of Coconut Oil پنجشنبه 3 آبان 1397 08:06 ب.ظ
This piece of writing presents clear idea for the new people of blogging, that genuinely how to
do running a blog.
Coconut Oil Benefits جمعه 27 مهر 1397 01:24 ب.ظ
obviously like your website but you need to check the spelling
on several of your posts. A number of them are
rife with spelling issues and I to find it very bothersome
to inform the reality however I'll certainly come back again.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30