حسین اتحادی یکشنبه 21 دی 1393 12:45 ب.ظ نظرات ()
ما چند نوع درگ داریم، که در اینجا سه تا از معروفترین هاش رو میگم:
1. درگ اصطکاکی ( Skin Friction Drag): این درگ در اثر اصطکاک سیال با سطح ایجاد میشه و هر قدر میزان مساحت و زبری بیشتر باشه طبعا مقدار این درگ بیشتر خواهد شد.

2. درگ فشاری ( Pressure Drag ): این درگ در اثر اختلاف فشار عقب و جلوی جسم ایجاد میشه، توضیح بیشتر این که در پشت هر جسمی به تناسب شکل اون جسم، گردابه هایی پشت جسم ایجاد میشه که دارای یک خلا فشاری هستند، یعنی فشارشون از فشار جریان سیال کمتره، بنابراین پشت هر جسمی که این گردابه ها وجود داره، یک کمبود فشار داریم و در عوض جلوی جسم فشار زیاد هست این اختلاف فشار نیرویی برخلاف حرکت جسم ایجاد می کنه... که این نیرو یکی از انواع درگ به نام درگ فشاری هست.

3. درگ القایی: درگ القایی هم در هرجایی بوجود میاد که نیروی لیفتی وجود داشته باشه مثلا در بال هواپیما حتما درگ القایی هم وجود داره و سهم مهمی از درگ رو شامل میشه، اگرچه در اینجا این نوع از درگ موضوع بحث ما نیست. ولی گفتم که بدونی

اما تا اینجا فقط چندتا تعریف مهم رو گفتم، بریم سر اصل موضوع و اون اینکه آیا هرچی سطح غیر صافتر باشه درگ بیشتر نمیشه؟
باید گفت در هر جسمی که مقدار درگ زیادی داره، درگ فشاری می تونه چندین برابره درگ اصطکاکی باشه، به عبارت دیگه درگ فشاری میتونه سهم زیادی از کل درگ یک جسم رو به خودش اختصاص بده و از نظر اندازه، بسیار بزرگتر از درگ اصطکاکی می تونه بشه! در عین حال وقتی مقدار کلی درگ کم هست، عموما سهم درگ فشاری و اصطکاکی نزدیک به هم هست. این موضوع رو می تونید در تصویر زیر که سهم انواع درگ رو برای یک توپ و یک ایرفویل نشان داده است:

به ادامه ی مطلب مراجعه کنید
از تصویر فوق میتونید ببینید که درگ فشار چه سهم زیادی در درگ یک توپ داره، حالا اگه بتونیم این درگ فشاری رو کم کنیم چقدر میشه از درگ کلی کم کرد، باید به دنبال روشی بود که ناحیه گردابه های پشت جسم رو کوچک کرد، کوچک شدن این ناحیه مساوی هست با کاهش درگ فشاری، پس با دوکی کردن شکل جسم (شکلی شبیه ایرفویل هواپیما) میشه به این هدف رسید. در شکل فوق و هم در شکل زیر می تونید این موضوع رو ببینید:همانطور که گفتیم دلیل ایجاد درگ فشاری همین ناحیه گردابه هاست، دلیل وجود ناحیه گردابه هم جداشدن جریان از روی سطح جسم هست، پس هر کاری که باعث بشه جریان دیرتر از روی سطح جسم جدا بشه، می تونه درگ فشاری کمتری برای ما به ارمغان بیاره!
یکی از دلایل جدا شدن جریان از سطح جسم نداشتن انرژی هست، یعنی هر چقدر انرژی جریان کمتر باشه تمایل بیشتر برای جدایش داره، به عبارت دیگه جریانهای کم سرعت (لایه مرزی آرام) اینگونه هستند، دارای مومنتوم کمی هستند، حالا اگر کاری بکنیم که انرژی بگیرند (لایه مرزی آشفته کنیم) تمایل پیدا می کنند که به سطح بچسبند، یک راه برای اینکار افزایش زبری و ایجاد پستی و بلندی رو سطح هست، اینجاست که متوجه می شویم که چرا روی سطح توپ گلف این پستی و بلندی ها وجود دارد، شکل زیر تمام آنچه را که گفتیم، به صورت شفاف بیان می کنه:
همچنین حالا می توانید به رمز پرزدار کردن توپ تنیس پی ببرید